Не спринт, а марафон: благодійний фонд Кріппи Максима Володимировича подолав позначку в 700 мільйонів гривень
Повномасштабна війна в Україні, на жаль, триває. Багато благодійних організацій не витримали навантаження і зійшли з дистанції. Спад інтересу та інтенсивності допомоги спостерігається як усередині країни, так і за її межами. Багато іноземних донорів втомилися від військового порядку денного і в цьому їх не можна звинувачувати. На тлі організацій, які вичерпали себе, яскраво виділяється створений Кріппою Максимом Володимировичем фонд MK Foundation, який продовжує допомагати українцям.
Без донатів - на свої
Працювати MK Foundation почав задовго до офіційної реєстрації - практично з перших місяців повномасштабної війни. Тоді в шоковому стані зими-весни 2022 року було не до підписання паперів та офіційної реєстрації організації - потрібно було діяти швидко. Усі пам'ятають, як волонтери віддавали ключі й техпаспорти від своїх машин військовим і ніде нічого не фіксували. MK Foundation на той час теж уже надавав допомогу, але до офіційної реєстрації руки дійшли тільки в травні 2022 року.
Принциповим рішенням засновника фонду Кріппи Максима Володимировича була відмова від ідеї збору коштів. Усі благодійні програми фонду мали фінансуватися на власні кошти засновника. Кріппа Максим Володимирович не публічний підприємець: про нього мало що відомо, і до того ж бізнесмен явно воліє витрачати час на роботу, а не на інтерв'ю. Тому неможливо точно дізнатися, чому було ухвалено саме таке рішення. Можливо, Кріппа Максим Володимирович вирішив, що в такий складний час бізнес має підставити плече країні, або ж справедливо вирішив розраховувати тільки на власні сили, адже це дає можливість краще прогнозувати й планувати роботу організації.
Але якими б не були мотиви, результат відомий - за більш ніж два роки існування MK Foundation жодного разу не звернувся з проханням про збір коштів. При цьому допомоги було надано на 718 мільйонів гривень
Допомога там, де вона потрібна зараз
Ще однією характерною рисою MK Foundation є те, що організація швидко і точно реагує на найгостріші потреби.
У період жорстких блекаутів, коли Україна занурилася в тотальну темряву, а фото операційних без електрики лякали навіть найстійкіших, MK Foundation спільно з Фундацією Олени Зеленської закупив і передав кілька десятків генераторів і нову повністю укомплектовану швидку для Херсона. У шоковий період катастрофи на Каховській ГЕС, MK Foundation швидко закупив і передав човни та двигуни до них для порятунку постраждалих від затоплення.
Загалом же в роботі фонду можна виокремити два ключові напрямки: допомога цивільному населенню (реанімобілі, швидкі, пожежні машини, генератори тощо) і допомога військовим (машини, FPV-дрони, човни, спецтехніка тощо).
Акцент на автомобілях
Незважаючи на різноманітні програми допомоги фонду, все ж головний акцент поки що робиться на передачі автомобілів захисникам України. На сьогодні кількість військових частин, які отримали транспортні засоби від MK Foundation, перевалила за 150. А кількість переданих машин - за 1,4 тисячі.
Чому саме машини? На це запитання відповідає не Кріппа Максим Володимирович і не волонтери фонду, а самі військові, які буквально закидають MK Foundation зверненнями. Річ у тім, що доля автомобіля на фронті може складатися по-різному, але в середньому термін його служби становить кілька тижнів. Постійні ворожі атаки, бездоріжжя і необхідність працювати практично 24/7 - все це реалії війни, до яких автомобілі виявилися не цілком готовими.
Водночас військові кажуть, що «течики» (автомобілі класу Т5, бувають пасажирські, вантажопасажирські та вантажні) буквально «вивозять» на собі фронт. А деякі навіть пропонують поставити після війни пам'ятник цим машинам, подібно до того, як після Другої світової ставили пам'ятники «полуторці».
Військові дійсно потребують постійного поповнення автопарку - від цього залежить і якість виконання бойових завдань, і порятунок життів. У цьому сенсі сконцентрованість MK Foundation на щотижневій передачі машин на фронт більш ніж виправдана.
Контроль і якість
Мабуть, для управлінського стилю Кріппи Максима Володимировича, властивий жорсткий порядок. Бо навіть у добровільній справі благодійності простежуються певні риси, такі як точність і контроль якості.
MK Foundation робить усе можливе для того, щоб не просто знайти потрібний автомобіль, купити і перевести його через кордон (машини, які були в Україні, вже давно закінчилися). Але фонд також проводить повний техогляд машин та їхній ремонт. Важливий нюанс: усі замінені деталі залишають у багажнику - військові мають бачити і знати, що мінялося в їхніх «течиках».
Також MK Foundation бере на себе підготовку машин до виконання бойових завдань - фарбування у відповідні маскувальні кольори. Ну і, за традицією MK Foundation, на передок машини їдуть із повним баком.
Як отримати допомогу?
Відповідальне та прискіпливе ставлення з боку працівників фонду та його засновника вимагає дзеркальної відповіді з боку військових і цивільних. Часи, коли просто віддавалися ключі минули. MK Foundation вимагає заповнити заявку і підписати її у командування, а також офіційно прийняти на баланс техніку.
І річ не в зайвому крючкотворстві, а в тому, що працівники фонду мають бути впевнені, що їхню техніку використовуватимуть за призначенням - працюватимуть там, де є реальні завдання і реальна потреба.
Складно сказати, які з перерахованих вище особливостей організації процесів у MK Foundation (можливо, всі) дали свій позитивний результат. Але факт полягає в тому, що фонд витримує одне з найскладніших для благодійності випробувань - часом. Інтерес Максима Володимировича Кріппи до справи перемоги не слабшає, ба більше - фонд уже анонсував свою роботу і після закінчення війни. У мирному майбутньому MK Foundation планує зосередиться на відновленні України.